Tagi

Ciekawe artykuły

Czy sprzedaż nieruchomości w Kołobrzegu będzie trwać krócej?

 

Villa Nieruchomości, po 13 latach działania pod własną marką, dołącza do sieci Freedom Nieruchomości. Skąd ta decyzja i jak zmieni się sama usługa?


– Zmiany w życiu są nieuniknione, a rozwój jest jedną z możliwości – mówi nam Mieczysław Jakubowski, właściciel biura Villa Nieruchomości, które dołączyło właśnie do sieci Freedom Nieruchomości – Chcę być częścią zmiany na rynku pośrednictwa i wznieść swoją usługę na poziom, którego nie było wcześniej w Kołobrzegu. Franczyza jest dla mnie dźwignią, która pozwoli mi działać szybciej i skuteczniej.


Filozofia działania i technologia


Villa Nieruchomości działa w Kołobrzegu od 2005 roku, a jego założyciel – Mieczysław Jakubowski – od początku pracuje jako aktywny pośrednik, posiadający licencję zawodową nr 5115. Co skłoniło go do podjęcia tej decyzji?


Od półtorej roku szukałem partnera, którego oferta franczyzowa to przede wszystkim pomoc w rozwoju, a nie tylko przekazanie know-how i użyczenie wizerunku marki. Przez cały ten czas przyglądałem się Freedom Nieruchomości, które – tak jak ja – również pracuje w oparciu o rekomendacje i umowy na wyłączność. Nasze filozofie są zbieżne, a od początku rozmów dało się wyczuć bardzo partnerskie podejście. Do tego wszystkiego doszedł marketing i znana w branży skuteczność w działaniu i wykorzystywaniu technologii w sprzedaży nieruchomości – dodaje Jakubowski.


Jak zmieni się usługa?


Agencja Nieruchomości Freedom Kołobrzeg znane jest przede wszystkim z nastawienia na wysoką jakość ofert oraz systemu szybkiej i zyskownej sprzedaży. Jako pierwsi w Polsce wprowadzili home staging jako standard w swoich ofertach, model pracy na umowach na wyłączność oraz profesjonalny branding marki biura nieruchomości. Co ciekawe, sieć, która działa obecnie w całej Polsce, wywodzi się z niewielkiego miasta – z Olsztyna. Początkowe know-how było więc opracowywane na rynku średniej wielkości, co daje dodatkową wartość w sprzedaży nieruchomości na lokalnych rynkach.


Nowe możliwości to też nowe miejsca pracy?


Z pewnością będziemy powiększać zespół. Obecnie przypominamy jeszcze rodzinne biuro nieruchomości, ale niebawem się to zmieni. Kogo szukamy? Przede wszystkim ludzi otwartych, którzy chcą czegoś więcej. Pracuję w nieruchomościach od 13 lat i wiem, że bez zapału i motywacji niewiele da się tu osiągnąć. Jeśli jednak masz w sobie te cechy, możliwości są niemal nieograniczone – kończy Jakubowski.


Biuro nowego oddziału Freedom Nieruchomości Kołobrzeg (dawna Villa Nieruchomości) znajdziesz przy ulicy Łopuskiego 40A


 

Skuteczny pośrednik nieruchomości 

 

Szukasz skutecznego Pośrednika nieruchomości w Kołobrzegu? Jeśli zasatanwiasz się nad sprzedaż nieruchomości to zapewne tak. Nasi agencji nieruchomości mogą Ci to zapewnić. Skuces naszej firmy to nasi ludzie oraz sprawdzony system sprzedaży. Znajdź i wybierze dla siebie najlepszego agenta nieruchomości. Zapraszamy :-) 

 

 

Mało pieniędzy w MdM

Pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych może wystarczyć na trzy miesiące – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander dla gospodarka.polskieradio.pl. Połowa z puli przeznaczonej na ten rok została już zarezerwowana w tamtym roku.

Z 750 mln zł, które były przeznaczone na ten rok zostało blisko 365 mln zł (po uwzględnieniu wniosków z 2015 roku). Ok. 120 mln zł jest wykorzystywanych miesięcznie, stąd prognoza, że pieniędzy wystarczy na trzy miesiące. Jeśli jednak przyznawanie kredytów hipotecznych stanie się trudniejsze i mniej dostępne, to pieniędzy może starczyć na dłużej. Gdyby jednak pieniędzy zabrakło, wnioski o dopłatę mogą być dalej składane, ale tylko wtedy, gdy jej wypłata miałaby nastąpić w kolejnym roku.

 

źródło: abcnieruchomosci.pl 14.01.2016 r.

 

 

 

GRUDNIOWA PROMOCJA !!!

10% rabatu dla wszystkich !!!

Zasady:

1. Polub naszą stronę na Facebooku - do końca grudnia!

2. Poleć nas swoim znajomym!

3. Udostępnij naszego posta innym!


RAZ PRZYZNANY RABAT NIGDY NIE PRZEPADA!!!


Sprzedajesz nieruchomość - zgłoś ją do nas, pomożemy Ci ją korzystniej sprzedać. Swoje oferty prezentujemy na ponad 50 portalach internetowych, współpracujemy również z innymi biurami. Jesteśmy skuteczni, innowacyjni i działamy z pełnym zaangażowaniem.


Kupujesz nieruchomość - zapraszamy do nas, ponad 1,5 tys ofert z sześciu biru nieruchomości w jednym miejscu. Gwarantujemy kompleksową obsługę: sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości, pomoc w uzyskaniu kredytu oraz załatwiamy wszelkie formalności związane z odbiorem nieruchomości i wszelich mediów.

 

 

PROBELM Z KREDYTEM

Według bankowców nowe zapisy rekomendacji S utrudnią w przyszłym roku dostęp do kredytów ok. 15 – 20 proc. klientom. Oznacza to, że prawie 40 tys. osób, które stara się o pieniądze na mieszkanie, nie dostanie pożyczki – wynika z sondy przeprowadzonej przez Open Finance, wśród przedstawicieli polskich banków.

Według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, które wchodzą w życie z początkiem przyszłego roku, banki będą zmuszone liczyć zdolność kredytową maksymalnie dla okresu 25 lat, nawet jeśli kredyt będzie zaciągany na dłużej. W związku z krótszym okresem kredytowania, wzrośnie wielkość comiesięcznej raty, a na comiesięczne spłaty można będzie przeznaczyć nie więcej niż połowę dochodów. W lepszej sytuacji będą osoby zarabiające powyżej średniej krajowej. W ich przypadku rata będzie mogła sięgać 65 proc. dochodów netto. Maksymalnie 42 proc. będzie mógł wynosić udział w pensji w przypadku kredytów walutowych

Jednak bankowcy już dziś deklarują, że nowe wymogi KNF w wielu przypadkach można będzie obejść. Np. w przypadku dołączenia do kredytu dochodów członków rodziny.


Źródło: KRN.pl,   25.11.2011

 

 

JEDNO MIESZKANIE NA TRZECH

 

 

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 349 nieruchomości – wynika z danych GUS. Liczba ta obejmuje zarówno mieszkania, jak domy jednorodzinne. W jednym lokalu średnio mieszka 2,9 osób. Jak zauważają analitycy Home Broker, średnia w Unii Europejskiej wynosi 2,4, a w takich krajach, jak Niemcy, Dania czy Szwecja, nie przekracza 2.

Średnia powierzchnia lokalowa, jaka przypada na jedną osobę, wynosi w Polsce 24,6 m kw. W miastach jest ona na poziomie 24 m kw., a na wsi – gdzie ze względu na dominującą zabudowę jednorodzinną powierzchnie mieszkalna są przeciętnie większe – 25,4 m kw.

Spośród większych miast najmniejsze średnie zasoby mieszkaniowe przypadają na mieszkańca Rzeszowa, gdzie wynoszą one 23,4 m kw. Najlepszym wynikiem może się pochwalić stolica, gdzie według oficjalnych danych na jednego mieszkańca przypada 27,6 m kw. Analitycy Home Broker zauważają jednak, że dane GUS nie uwzględniają niezameldowanych mieszkańców, których liczbę szacuje się na ponad 250 tys. Jeśli wziąć je pod uwagę, wynik Warszawy będzie zbliżony do Gdyni (25,5 m kw.), Poznania (27,2 m kw.) czy Wrocławia (25,2).


Źródło:Home Broker,   26.09.2011

 

 

 

NOWE ZASADY RODZINA NA SWOIM

 

Kredyt "Rodzina na swoim" krok po kroku:

 

Po pierwsze: powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 75 mkw, domu 140 mkw, w przypadku singli jest to 50 mkw.
Po drugie: nabywana nieruchomość musi spełniać kryterium cenowe. Dla naszego województwa (za wyjątkiem Szczecina) jest to kwota 2739,20 PLN/mkw dla rynku wtórnego (dla pierwotnego 3424,00 zł/mkw)

Kredyt "Rodzina na swoim" polega na dopłacaniu przez Państwo 50% odsetek od zaciągniętego kredytu przez pierwszych osiem lat spłaty. Kredyt może być zaciągany zarówno w walucie polskiej jak i walucie obcej. Maksymalny okres kredytowania to 30 lat, możemy wybrać raty malejące, lub równe. Kredyt może być wypłacony jednorazowo lub w transzach. Możemy podwyższyć kwotę kredytu o prowizję bankową,  ubezpieczenie lub inne opłaty bankowe, jednak nie więcej niż o 2% kwoty kredytu.
Jeżeli "brakuje" nam zdolności kredytowej do zaciągnięcia kredytu, możemy "dołączyć" do niego współkredytobiorców, którzy nie będą
współwłaścicielami nabywanej nieruchomości. Współkredytobiorcami mogą być wyłącznie  zstępni, wstępni,
rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie docelowego kredytobiorcy.

Komu przysługuje kredyt z dopłatą:

1) małżeństwu
2) osobie samotnie wychowującej przynajmniej jedno:
a) małoletnie dziecko,
b) dziecko, bez względu na jego wiek, na które, zgodnie z ustawą  o świadczeniach rodzinnych jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny,
c) uczące się dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia,

3) singlom

 

Uwaga: osoby starające się o kredyt z dopłatami nie mogą mieć przekroczonego 35 roku życia (zwolnieni są z tego tylko osoby samotnie wychowujące dziecko, a w przypadku małżeństw wystarczy aby tylko jedna osba spełniała ten wymóg).

Kredyt może być udzielony na:
1. zakup lokalu mieszkalnego lub domu
2. budowę domu
3. nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację
budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne,
w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość;

Dodatkowe wymagania:
Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli docelowy kredytobiorca w dniu zawarcia
umowy kredytu preferencyjnego nie jest:
1) właścicielem lub współwłaścicielem domu lub lokalu mieszkalnego;
2) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu;
3) osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
4) najemcą lokalu mieszkalnego.

Osoby nie spełniające warunków wymienionych w punktach 3 i 4 muszą się zobowiązać do rozwiązania umowy najmu lub zrzeczenia się lokatorskiego prawa w spółdzielni mieszkaniowej.

Nabywany lokal mieszkalny, dom jednorodzinny, nadbudowa, rozbudowa lub budowa domu (według kosztorysu) nie może przekraczać odpowiedniego pułapu cenowego.
Dla naszego województwa (za wyjątkiem Szczecina) kwota ta wynosi dla rynku wtórnego wynosi 2739,20 zł/mkw (dane na III kwartał 2011).

Państwo dopłaca połowę odsetek do zaciągniętego kredytu przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu.  Co  istotne, w przypadku lokalu mieszkalnego dopłata jest maksymalnie
do 50-ciu metrów kwadratowych (dla singli do 30 mkw), a domu do 70 mkw.

przykład:
Kupujemy mieszkanie o powierzchni 60 mkw
Cena jednego metra to 2500 PLN
Zaciągamy kredyt na 100% wartości nieruchomości czyli 150 tys

W związku z czym otrzymamy dopłatę do kredytu w wysokości 125 tys zł (ponieważ 50 mkw x 2500 PLN = 125 tys zł)
Od różnicy, czyli kwoty kredytu 25 tys zł, musimy zapłacić odsetki w pełnej wysokości.

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA NA MIESZKANIA Z PRAWEM DOŻYWOCIA

 

Kupując mieszkanie warto sprawdzić czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia. Może się bowiem zdarzyć, że będziemy mieć niechcianego domownika, któremu na dodatek trzeba będzie zapewnić byt. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że informacja o takim lokatorze może nie być widoczna w księdze wieczystej.

- W umowie dożywocia właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na zbywcę w zamian za dożywotnie utrzymanie, a więc dostarczenie wyżywienia, ubrania, światła i opału czy też pielęgnowanie w chorobie – wyjaśnia adwokat Bartłomiej Wróblewski.
 
Nowy właściciel może taką nieruchomością swobodnie rozporządzać, czyli może ją sprzedać bez zgody osoby zwanej dożywotnikiem. I tu pojawia się pewien problem. Informacja o prawie dożywocia nie musi być bowiem widoczna w księdze wieczystej. – Notariusz, u którego zawiera się umowę dożywocia ma co prawda obowiązek przesłać informację o jej zawarciu do sądu wieczysto-księgowego, ale regulująca te kwestie ustawa o notariacie obowiązuje dopiero od lutego 1991 roku – mówi B. Wróblewski. A to oznacza, że w przypadku umów zawartych wcześniej w księdze wieczystej może nie być stosownej adnotacji.
 
Aby uniknąć zakupu mieszkania z niechcianym lokatorem, obok księgi wieczystej trzeba sprawdzić także podstawę nabycia nieruchomości przez obecnego właściciela. Jeśli byłaby to umowa dożywocia, trzeba ustalić czy druga strona tej umowy nadal żyje. Obowiązek sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości przed sprzedażą ma notariusz. Dlatego, aby uniknąć kłopotów, warto także umowę przedwstępną podpisać w formie aktu notarialnego.
 
- Jeśli już nabędzie się nieruchomość obciążoną prawem dożywocia istnieje możliwość zamiany tego prawa na rentę – radzi B. Wróblewski. – W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest rozwiązanie umowy dożywocia, ale o tym orzeka sąd – dodaje.
Adwokat informuje ponadto, że obciążenie nieruchomości prawem dożywocia jest wadą prawną. Jeżeli nie była ona ujawniona w księdze wieczystej, a sprzedający ją zataił, kupującemu przysługuje roszczenie naprawienia szkody. Jeżeli to nie nastąpi, kupujący może odstąpić od umowy bądź domagać się obniżenia ceny. Jeśli wpłacił zadatek, powinien otrzymać go z powrotem.
Źródło: Home Broker,   2010.09.13

 

 

 

LICENCJE ZOSTAJĄ !!!

 

Licencje zostają utrzymane. Podczas odbywającej się w budynku kancelarii Sejmu RP konferencji prasowej przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, Otylia Trzaskalska-Stroińska z Departamentu Regulacji Gospodarczych ogłosiła, że z projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zostały wykreślone zapisy dotyczące zmian w dostępie do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami.

 

 

 

Wystąpienie dyrektor Departamentu Regulacji Gospodarczych poprzedziły burzliwe wystąpienia przedstawicieli stowarzyszeń pośredników w obrocie nieruchomościami. Projekt ustawy został mocno skrytykowany. Wskazywano m.in. na brak konsultacji ze środowiskiem branżowym, liczne błędy merytoryczne (w tym powoływanie się na nieaktualne zapisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami). 

 

 

Konferencja została zorganizowana przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, Małopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami oraz Socjaldemokrację Polską. 

Spotkanie otworzyło wystąpienie Ryszarda Kalisza, który wskazywał na konieczność utrzymania statusu pośrednika jako zawodu zaufania publicznego.

 


Źródło: KRN.pl,   14.10.2010

 
 
Jaki wpływ na rynek kredytowy będzie miała rekomendacja T? Czy pozytywny kierunek polityki kredytowej banków zostanie zahamowany? Czy sytuacja w bankach będzie rzutowała na liczbę rozpoczynanych inwestycji?
 
Największy wpływ na popyt i wielkość sprzedaży nowych mieszkań ma niewątpliwie rynek kredytowy. Obecnie banki finansują już zakup mieszkań na znacznie bardziej liberalnych zasadach. Skończył się okres ostrożnej polityki kredytowej z pierwszej połowy 2009 roku. Większość potencjalnych nabywców nie ma dziś problemu z uzyskaniem kredytu, szczególnie na mniejsze i tańsze mieszkania.
 
Pozytywny kierunek rozwoju rynku kredytowego może zostać zahamowany przez wejście w życie pod koniec tego roku, rekomendacji T. Zapowiedź zmian nie pozostaje bez wpływu na decyzje osób, które w najbliższym czasie planują zakup mieszkania. Zdają sobie sprawę z tego, że będzie im trudniej zaciągnąć pożyczkę, kiedy zalecenia rekomendacji zaczną obowiązywać. Potwierdzają to spostrzeżenia deweloperów.
 
Tańsze kredyty
 
Kredyty hipoteczne kosztują coraz mniej, a w opinii analityków z comperia.pl mogą być jeszcze tańsze. Stanie się tak, jeśli banki rok 2010 zechcą wykorzystać na maksymalizację sprzedaży przed wejściem rekomendacji T. Duże obniżki ceny kredytów nastąpiły już w ostatnich tygodniach. Przy czym tańsze kredyty nadal są dostępne w połączeniu z innymi produktami banku. W najbliższym czasie także największe banki, które też w niewielkim stopniu obniżyły marże, mogą zaproponować jeszcze lepsze warunki. Wciąż dominująca tendencja spadkowa, dotyczy także marż większości kredytów walutowych. Ostatnio wzrósł jedynie nieznacznie koszt kredytu w dolarach. Kredyty hipoteczne z miesiąca na miesiąc są tańsze, mimo że dynamika obniżek nie jest bardzo duża. Banki walczą o klientów i kuszą promocjami. Kolejne miesiące przyniosą pewnie jeszcze większe zaostrzenie konkurencji na tym rynku.
 
Rekomendacja T
 
Eksperci z firmy doradczej Deloitte twierdzą, że rekomendacja T uderzy w rynek kredytów hipotecznych. Wiele osób o niskich dochodach może stracić możliwość zaciągnięcia pożyczki, oceniają specjaliści. Rekomendacja T zakłada, że koszty obsługi długu w stosunku do dochodu gospodarstwa domowego nie będą mogły przekraczać 50 lub 65 proc. przychodów klienta w zależności od dochodów. W opinii analityków klienci będą musieli legitymować się dochodem wyższym nawet o 44 proc. niż dotychczas, aby uzyskać kredyt o oczekiwanej wartości. Jeszcze trudniej niż dotąd będzie uzyskać kredyt walutowy. Według raportu Deloitte klienci otrzymają kredyty niższe o ok. 10-13 proc.
 
Źródło: Prestige PR,   2010.05.12

 

 

 

Rząd postanowił zmienić zasady działania programu „Rodzina na swoim” i generalnie zakończyć program do końca 2012 roku. Od przyszłego roku program ma objąć wyłącznie mieszkania nowe i kredytobiorców do 35 roku życia, również samotnych. „Rodzina na swoim” nie będzie już programem tylko dla małżeństw w każdym wieku. Będzie też programem dostępnym jedynie na pierwsze mieszkanie. Są to dopiero propozycje i założenia do nowelizacji stosownych ustaw.

Jednak jeszcze w tym roku można – w ramach programu „Rodzina na swoim” – kupować mieszkania na rynku wtórnym. Może to zmotywować wiele osób do zakupu.
 
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami już wcześniej zwracali uwagę, że jeżeli program ten ma być wsparciem finansowym rodzin – nie powinien być ograniczony do rynku pierwotnego. Jeśli będzie wyłącznie dla nowych mieszkań – tym samym podtrzyma i tak relatywnie wysokie w stosunku do dochodów ceny mieszkań. Jednak rząd zapowiada ograniczenie limitu ceny, poprzez zmniejszenie wskaźnika, który odnosi się do tzw. kosztu odtworzeniowego – do poziomu 1,3. To akurat może pozwolić wielu osobom na skorzystanie z programu przy zakupie nieco większych lokali – jednak o niższej cenie jednostkowej, o ile deweloperom będzie opłacało się takie budować.
 
Źródło: PFRN,   2010.05.07

 

 

Od dziś łatwiej o kredyt "Rodzina na swoim"

Od początku kwietnia więcej mieszkań jest dostępnych w ramach kredytu Rodzina na swoim. Prawie we wszystkich województwach wzrastają limity ceny metra kwadratowego, do którego można dostać dopłatę.

W Warszawie cena jednego metra kwadratowego mieszkania kupowanego w tym systemie, wzrośnie o 314 złotych i wyniesie maksymalnie niewiele ponad 8 tysięcy złotych. W Krakowie zwiększy się o 442 złote i wyniesie 6,5 tysiąca. 

Dla naszego województw tj. zachodniopomorskiego limit ten wynosi 4718 zł, za wyjątkiem miasta Szczecin gdzie obowiązuje cena 4869,20 pln z jeden metr kwadratowy.

 

 

 

 

ODWRÓCONY KREDYT HIPOTECZNY NA NIERUCHOMOŚCI

W I półroczu 2010 r. będzie gotowy projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Dzięki niemu osoby starsze otrzymają pieniądze, bez konieczności płacenia rat, pod zastaw np. mieszkania. Bank odzyska należności po śmierci kredytobiorcy - ze sprzedaży lokalu.

Wiceminister finansów Dariusz Daniluk poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską, że nad założeniami do projektu MF pracuje razem z resortem sprawiedliwości.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, odwrócony kredyt hipoteczny jest innowacyjną usługą finansową adresowaną do osób starszych posiadających np. prawo własności nieruchomości, czy użytkowania wieczystego. Odwrotny charakter tego typu kredytów polega na tym, że osoba starsza otrzymuje od instytucji kredytującej wypłaty z tytułu zawartej umowy kredytu, najczęściej jednorazowo lub w formie świadczeń okresowych, których nie musi spłacać.

Jednocześnie kredytobiorca zachowuje posiadane prawo do nieruchomości aż do chwili swojej śmierci. Na nieruchomości ustanowiona zostaje hipoteka na rzecz instytucji kredytującej. Po śmierci kredytobiorcy instytucja kredytująca zaspokaja swoje roszczenie z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości.

Ministerstwo ujawnia, że jednym z podstawowych założeń projektu ma być ograniczenie możliwości udzielania odwróconych kredytów hipotecznych wyłącznie do banków oraz innych instytucji ustawowo upoważnionych do udzielania kredytów, które podlegają nadzorowi finansowemu i posiadają odpowiednie wyposażenie kapitałowe.
Na polskim rynku pojawił się natomiast instrument podobny do odwróconego kredytu hipotecznego mający na celu wypłatę dożywotniej renty z nieruchomości. Oferowane rozwiązanie jest bowiem opartą na przepisach kodeksu cywilnego transakcją sprzedaży nieruchomości z prawem dożywocia. Powyższe umowy oferowane są przez firmy spoza sektora finansowego, które nie podlegają szczególnym regulacjom ani nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego- wskazuje MF.

źródło: money.pl

 

 

NAJEM NIERUCHOMOŚCI (najem wynajem mieszkania)

 

Wynajmujący, który rozpoczyna działalność w trakcie roku, będzie miał więcej czasu na złożenie oświadczenia o podatku ryczałtowym od najmu mieszkań (nieruchomości). Sejmowa Komisja Finansówa Publicznych przyjęła wczoraj zmiany w ustawach podatkowych, nad którymi pracowała podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego. Do najważniejszych należy zmiana zasad wyboru ryczałtu ewidencjonowanego, w przypadku gdy wynajmujący rozpoczyna osiąganie przychodów w trakcie roku podatkowego. Oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem będzie można złożyć do 20 dnia miesiącanastępującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu (najem mieszkania). Podatnicy, którzy pierwszy przychód z tytułu wynajmu uzyskają w grudniu, będą mogli złożyć oświadczenie do końca roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli podatnik rozpoczyna wynajem w trakcie roku i chce wybrać ryczałt, to oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania musi złożyć nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu z tytyłu najmu mieszkania (nieruchomości). Wydłużenie terminu na złożenie oświadczenia pozwoli większej liczbie podatników na skorzystanie z uproszczonej formy opodatkowania umów najmu, dzierżawy i innych o podobnym charakterze.

źródło: GP z dnia 22.01.2010

 

 

Powstanie bezpłatna baza danych o gruntach

(działki budowlane Kołobrzeg)


Dane o ewidencji działek gruntów, uzbrojeniu terenu działki budowlane, sieciach transportowych, obszarach chronionych, rozmieszczeniu ludności, zasobach energetycznych mają być bezpłatnie udostępnione w internecie - wynika z projektu ustawy, nad którym debatował w środę Sejm.

Rządowy projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej wprowadza do polskiego prawa unijną dyrektywę z 2007 roku zobowiązującą państwa członkowskie do stworzenia baz danych, które będą bezpłatnie i powszechnie dostępne dla obywateli, przedsiębiorców, inwestorów i organów administracyjnych.

Projekt ustawy nowelizuje sześć obowiązujących ustaw: prawo geodezyjne i kartograficzne, prawo geologiczne i górnicze, ustawę o statystyce publicznej, prawo ochrony środowiska oraz ustawy o ochronie przyrody i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Infrastruktura, której dotyczy projekt ustawy, obejmie wszystkie szczeble administracji publicznej. Projekt zakłada możliwość łączenia zbiorów danych przestrzennych gromadzonych przez różne podmioty. Za tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie infrastruktury informacji przestrzennej będzie odpowiedzialny minister spraw wewnętrznych i administracji.

 źródło: money.pl artykuł z dnia 10.02.2010

 

 

 

Coraz więcej mieszkania, również w Kołobrzegu za średnią krajową


Wyższy od oczekiwań wzrost średniej krajowej pensji przełożył się na dynamiczny wzrost powierzchni mieszkania Kołobrzeg dostępnych na kredyt.

Analitycy Open Financepoliczyli, jak wygląda zdolność kredytowa osób zarabiających dokładnie tyle, ile wg Głównego Urzędu Statystycznego wynosi średnie wynagrodzenie i sprawdziliśmy, jak duże mieszkanie można było kupić za taki kredytw poszczególnych miastach.

GUS poinformował, że w grudniu 2009 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3652,4 o 6,5 proc. więcej w ujęciu rocznym i o 7,3 proc. więcej w ujęciu miesięcznym.Taka zmiana pociągnęła za sobą znaczny wzrost zdolności kredytowej Polaków oraz dostępnego metrażu mieszkania. Tym razem najwięcej zyskali mieszkańcy Gdańska, gdzie dodatkowy wpływ na zmianę miały spadki cen nieruchomości.

Mediana ceny transakcyjnej w grudniu wyniosła 5575 zł, o prawie 100 zł mniej niż w listopadzie - Wskutek tego rodzina 2+1, której miesięczne zarobki każdego z rodziców wynoszą dokładnie 3652,40 zł, otrzyma w banku kredyt pozwalający jej na zakup mieszkania o powierzchni 68,6 mkw, o 17,68 proc. więcej niż miesiąc temu. O 9,17 proc., do 31,3 mkw., wzrosły możliwości singla o pensji równej średniej krajowej - wylicza Marcin Krasoń z Open Finance.

Kilkunastoprocentowe wzrosty powierzchni mieszkania dostępnego na kredyt dla rodziny o średnich krajowych zarobkach zanotowaliśmy także w pozostałych pięciu badanych miastach: Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Najmniejsza dynamika wystąpiła w stolicy Wielkopolski, jest to spowodowane wzrostem cen nieruchomości. Grudniowa mediana cen transakcyjnych wyniosła 5621 zł, o prawie 200 zł więcej niż listopadowa (5432 zł).

Oprócz wzrostu płac, duży wpływ na taką sytuację ma dalsza liberalizacja na rynku kredytów hipotecznych. Od połowy jesieni ubiegłego roku rynek powoli się odradza, co bezpośrednio przekłada się na lepszą sytuację osób zamierzających kupić mieszkanie.

 

 

 

Kupno, sprzedaż nieruchomości

 

Pierwsze miesiące przyszłego roku mogą być dobrym momentem na kupno mieszkania, lub działki budowlanej gdyż - zdaniem cytowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" ekspertów - ceny nieruchomości jeszcze nie wzrosną.

Dopiero druga połowa roku ma przynieść wzrost cen mieszkań o 5-10 proc. Podwyżki mają dotyczyć przede wszystkim mieszkań, o powierzchni do 50 m kw.

Powodem wzrostu cen małych mieszkań będzie m.in. to, że na rynek trafi ich znacznie mniej niż w tym roku, bowiem liczba rozpoczętych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę spadła o blisko 20 proc. Nie będzie natomiast dużych zmian na rynku najmu.

Dobrą wiadomością są zapowiedzi bankowców o zwiększeniu akcji kredytowej.   
  

źródło: onet.pl 30.12.2009                                

 

 

 

                                          Podatek ryczałtowy obejmie też nieruchomości komercyjne

8,5-proc. podatek ryczałtowy będzie dotyczył nie tylko dochodów z najmu mieszkań, ale także m.in. nieruchomości komercyjnych (lokali użytkowych, lokali handlowych, lokali usługowych itd.) czy wynajmu powierzchni reklamowej - wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Wyjaśnienia resortu finansów związane są z uchwaloną przez Sejm i przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Senat nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, Kodeksu cywilnego i innych ustaw.

Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy, nowela miała zmniejszyć opodatkowanie przychodów z najmu mieszkań. Jednak okazało się, że obniżka będzie dotyczyła przychodów z najmu wszystkich nieruchomości, także np. sklepów czy centrów handlowych.

Nowela wprowadziła drobną zmianę w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zniosła 20-proc. stawkę podatku, której podlegają przychody z najmu, i limit przychodów w wysokości 4 tys. euro, po przekroczeniu którego dochody z najmu podlegają tej stawce. Pozostawiła natomiast 8,5-proc. stawkę. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

                                                                                                                                                                     Źródło: Money.pl 09.12.2009

  

 

Ryczałt ewidencjonowany od

wynajmu nieruchomości

 

Od przyszłego roku ryczałt z najmu nieruchomości wyniesienie 8,5 proc. bez względu na wysokość przychodów.

 

Przekroczenie w 2010 roku prychodów z najmu nieruchomości przez osoby prywatne o równowartości 4 tys. euro nie wpłynie na wysokość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. To skutek uchwalenia przez Sejm zmian w ustawie o podatku zryczałtowanym. Do tej pory przekroczenie progu przychodów (w 2009 r. jest to 13 510 zł) powodowało, że stawka podatku wzrastała z 8,5 proc. do 20 proc.

 

– Likwidacja 20-proc. stawki podatku zryczałtowanego przyczyni się do ograniczenia szarej strefy w zakresie opodatkowania przychodów z najmu lokali mieszkalnych – komentuje Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Tax-Net Księgowość Podatki Doradztwo. Można się spodziewać, że wiele osób do 20 stycznia 2010 r. złoży w urzędzie skarbowym informację o zmianie formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt.

 

Jak wskazuje Krzysztof Biernacki, ekspert podatkowy w Roedl & Partner, mimo że stawka ryczałtu od najmu nieruchomości dotyczy przychodu, a nie dochodu, jej ujednolicenie dla całości przychodów z tytułu czynszu najmu nieruchomości w praktyce oznaczać będzie najkorzystniejszą z finansowego punktu widzenia formę opodatkowania takich usług.

 

– Podatnik, który zamierza po raz pierwszy z takiego sposobu opodatkowania skorzystać, będzie zobowiązany zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego – przypomina Krzysztof Biernacki.

 

Wzrastające w Polsce zapotrzebowanie na wynajem nieruchomości przy jednolitej stawce podatku może ponadto prowadzić do obniżenia kosztów takiej usługi dla najemców.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2009-11-09

 Sprzedaż nieruchomości (działki budowlane) a opłata planistyczna.

 

Przy zbyciu nieruchomości można uwzględnić koszty uzyskania przychodów. Według Ministerstwa Finansów kosztem podatkowym nie jest opłata planistyczna. Eksperci nie zgadzają się z resortem i wnioskują o ogólną interpretację podatkową.

 

Opłata planistyczna przy sprzedaży działki budowlanej

 

Podatnik sprzedający nieruchomość, który musiał zapłacić opłatę planistyczną, nie uwzględni jej w kosztach uzyskania przychodów przy zbyciu nieruchomości. Chodzi o rozliczenie PIT.

 

– Opłatę planistyczną płacę po podpisaniu aktu notarialnego w związku ze sprzedażą działki budowlanej. Przy obliczaniu podatku od sprzedaży nie mogę pomniejszyć przychodu o opłatę planistyczną. Jednym słowem, płacę podatek od opłaty – stwierdza w rozmowie z DGP pan Janusz.

 

Takie stanowisko prezentują urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów. Niezależni eksperci są podzieleni. Jedni twierdzą, że opłata planistyczna przy sprzedaży działki budowlanej powinna być zaliczana do kosztów przy jej zbyciu. Inni, że nie. Oznacza to, że minister finansów powinien wydać interpretację ogólną w tym zakresie, żeby rozwiać wątpliwości.

 

Stanowisko resortu

 

W przesłanej DGP odpowiedzi Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że uzyskanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (np. działki budowlanej) następuje w dacie zawarcia umowy. W tej samej dacie powstaje też obowiązek podatkowy. Na ten moment określa się wysokość przychodu, jak też kosztów odpłatnego zbycia.

 

Tymczasem – jak wskazuje MF – należność z tytułu opłaty planistycznej może powstać wyłącznie po dacie uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia. Na dzień uzyskania przychodu opłata nie jest jeszcze należna ani wymagalna.

 

– Odpłatne zbycie działki budowlanej nie daje automatycznie podstaw do poboru opłaty planistycznej. Uiszczona przez podatnika opłata planistyczna na rzecz gminy nie stanowi kosztu odpłatnego zbycia – podkreśla Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

 

Opłata planistyczna

 

Opłata planistyczna to rodzaj daniny publicznej pobieranej w związku ze wzrostem wartości konkretnej nieruchomości (np. działki budowlanej) spowodowanym uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Jak wyjaśnia Mateusz Stańczyk, starszy konsultant w Accreo Taxand, opłata taka jest pobierana w związku ze sprzedażą nieruchomości i nie może przekroczyć 30 proc. wzrostu wartości danej nieruchomości.

 

W przypadku opłaty planistycznej nie powinno być wątpliwości, że jest to koszt bezpośrednio związany z przychodami otrzymanymi z tytułu sprzedaży nieruchomości.

 

– Opłata planistyczna nie została wprost wykluczona z kosztów uzyskania przychodów. W efekcie opłata taka powinna stanowić koszt – stwierdza Mateusz Stańczyk.

 

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Według Pawła Banasika, doradcy podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, renta planistyczna ponoszona jest w związku ze sprzedażą działki budowlanej, a więc jest ponoszona w celu osiągnięcia przychodów – może więc stanowić koszt uzyskania przychodów. Renta planistyczna nie została wymieniona w tzw. negatywnym katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów co dodatkowo potwierdza fakt, że może stanowić koszt podatkowy.

 

Regulacje w PIT

 

Pytanie, czy opłata planistyczna stanowi koszt podatkowy z tytułu zbycia działki budowlanej dla osoby fizycznej, staje się aktualne, jeżeli sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PIT. Zdaniem Ewy Opalińskiej, doradcy podatkowego w kancelarii Gide Loyrette Nouel, może się zdarzyć, że sprzedaż jest dokonana po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, bądź też znajdzie zastosowanie zwolnienie z PIT, co powoduje, że koszty podatkowe zbycia nie są potrącane. Podobnie zbycie nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r. powoduje jej opodatkowanie na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r., czyli 10-proc. PIT od przychodu bez uwzględnienia kosztów.

źródło: GP Artykuł z dnia: 2009-11-05

 

 


                                       Analiza rynku działek budowlanych w Kołobrzegu

Rynek nieruchomości możemy podzielić na kilka podstawowych typów nieruchomości, są to:
działki budowlane, lokale mieszkalne, lokale użytkowe, domy oraz obiekty i budynki niemieszkalne. Ze wzgledu na rodzaj przeprowadzanych transjakcji rynek nieruchomości
dzielimy na kupno-sprzedaż, najem/wynajem, dzierżawę oraz pozostałe ograniczone prawa
rzeczowe np. dożywocie.
Rynek działek (gruntów), a zwałaszcza działek budowlanych jest najbardziej specyficzny, gdyż  ze względu na swój charakter jest towarem, którego nie możemy "wytworzyć" . Jedyną możliwością
zwiększenia dostępności (podaży) jest uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania pzestrzennego i wydzielenia na już istniejącym terenie działek gruntu na którym będziemy mogli
realizować budownictwo mieszkaniowe.Rząd chce zrezygnować z "Rodziny na swoim"


 

W zamian będzie zachęcać deweloperów do budowy mieszkań na wynajem, które lokatorzy będą mogli wykupić w ciągu dziesięciu lat.

- W chwili obecnej kredytem Rodzina na swoim można kredytować zakup mieszkania, domu, spółdzielczo własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub do domu w spółdzielni mieszkaniowej, oraz budowę domu pod warunkiem posiadania działki budowlanej -

 

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowym programem, który miałby zacząć obowiązywać za rok - pisze Gazeta Wyborcza. Zgodnie z nim, państwo poręczy kredyty na budowę mieszkań między innymi Towarzystwom Budownictwa Społecznego, spółdzielniom, a nawet firmom deweloperskim. Będzie jednak kilka wymogów, na przykład cena mieszkań nie mogłaby przekroczyć określonego pułapu.
Lokator takiego mieszkania musiałby przy podpisywaniu umowy przedwstępnej wpłacić co najmniej 30 procent ceny w formie zaliczki. Resztę najemca spłacałby przez dziesięć lat w czynszu. Mógłby też - w razie przypływu gotówki - jednorazową wpłatą stać się właścicielem mieszkania. Dopuszcza się też możliwość wydłużenia umowy spłaty najmowanego mieszkania z 10 do 15 lub 20 lat.

 

Według Gazety rząd liczy, że w mieszkania na wynajem zaczną inwestować prywatne firmy. Poza tym z programu będą mogli skorzystać zwłaszcza młodzi ludzie, którzy dziś nie dostaną kredytu w banku, ale stać ich na zaliczkę w wysokości 30 procent i czynsz.

źródło money.pl 2009-10-28 07:23

 

 
Coraz większy ruch na
rynku nieruchomości


W 2008 roku 85 tys. lokali zmieniło właścicieli. Kosztowały w sumie 13,4 mld zł.

Główny Urząd Statystyczny od kilku lat prowadzi statystyki rynku nieruchomości. W ich ramach szacuje m.in. roczny wolumen transakcji kupna i sprzedaży domów, działek, działek budowlanych, lokali i budynków.

Z opublikowanych ostatnio danych wynika, że w 2008 roku 138 tys. 782 transakcje to umowy kupna i sprzedaży nieruchomości gruntowych, w tym działek budowlanych. Były one w zdecydowanej większości położone poza granicami miast. Takich działek było 77 procent.

Zupełnie inaczej jest w przypadku lokali. 92 proc. z 85 tys. 334 transakcji dotyczyło lokali znajdujących się w miastach.

Analizy GUS odzwierciedlają stan zarejestrowany w powiatach, które dopełniły obowiązku statystycznego i przekazały informacje.

W tej grupie zdecydowanie największy udział miały mieszkania (90 proc. w ujęciu ilościowym i 94 proc. w ujęciu wartościowym).

W przypadku lokali niemieszkalnych, do których zalicza się lokale handlowo-usługowe, biurowe, produkcyjne, garaże i inne nieuwzględnione w wymienionych rodzajach, największe znaczenie w ujęciu ilościowym miały garaże (64 proc.), natomiast w ujęciu wartościowym lokale handlowo-usługowe (45 proc.).

Najwięcej transakcji kupna i sprzedaży lokali mieszkalnych zawarto w województwie śląskim. (13 tys. 910 transakcji). Zaraz za nim znalazło się województwo mazowieckie z 11 809 transakcjami.

Z monitoringu polskiego rynku nieruchomości Instytutu Rozwoju Miast wynika, że w 2008 roku dokonano 625 068 transakcji, z czego 401 tys. 841 dotyczyło transakcji rynkowych.

W ujęciu wartościowym dominuje województwo mazowieckie (3 mld 897,69 mln zł), co stanowi 31 proc. ogółu transakcji lokalami mieszkalnymi.

Liczba transakcji kupna i sprzedaży lokali w skali całego kraju od 2006 do 2008 była zmienna. W 2006 roku było ich 74 tys. 843, w 2007 roku 72 tys. 277, a w 2008 roku 85 tys. 343.

W tym okresie następował jednak wzrost wartości transakcji we wszystkich obszarach podziału administracyjnego kraju. W 2006 roku wartość transakcji wyniosła 5 mld 781,1 mln zł, rok później 8 mld. 021,9 mln zł, a w 2008 roku 13 mld 491,3 mln zł.

źródło: Money.pl 2009-10-25 09:51

 


Można budować bliżej działki

budowlanej sąsiada

Będzie można wybudować dom, stawiając ścianę bez drzwi i okien nawet 1,5 m od sąsiedniej działki lub tuż przy niej, jeżeli wynika to z planu miejscowego lub z decyzji o warunkach zabudowy.

Od dziś dom i garaż można budować bliżej nieruchomości sąsiada. Deweloperzy i właściciele małych działek budowlanych w mieście na pewno skorzystają z możliwości, które daje im wchodzące w życie rozporządzenie ministra infrastruktury. Przepisy te umożliwią inwestorom budowanie najgęściej jak to możliwe, czyli nawet w odległości 1,5 m od granicy lub tuż przy niej, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego lub z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Możliwe będzie także postawienie domku jednorodzinnego bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do budynku istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Warunkiem będzie to, by jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki budowlanej miała długość i wysokość nie większa niż budynek istniejący lub planowany.

Możliwa stała się rozbudowa domu usytuowanego nie bliżej niż 1,5 m od sąsiada (jeżeli w pasie szerokości 3 m wzdłuż granicy zostaną zachowane dotychczasowe wymiary budowli), a także nadbudowa domu (najwyżej o jedną kondygnację). W ścianie dostawionej w odległości mniejszej niż 4 m nie może być jednak ani okien, ani drzwi. Poszanowanie praw właścicieli sąsiednich działek budowlanych ma gwarantować nadanie tym zagrożonym brakiem przestrzeni i światła sąsiadom przymiotu strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę.

Podstawa prawna

● Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 56, poz. 461).

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2009-07-08, 2009-07-10 15:18

 

 

 

open.thumbshots.org/image.pxf

 

+48 94 351 17 41